1

Temat: nosicielstwo -> choroba

Mam do Was wszystkich pytanie. Czy jest taka możliwość, że ktoś jest od urodzenia nosicielem mukowiscydozy, i nagle np. w wieku wczesnoszkolnym, bądź późniejszym, dziecko zaczyna chorować, wówczas też zaczynają pojawiać się typowe dla tej choroby objawy? 
Czy można być nosicielem a w następstwie zachorować?

2

Odp: nosicielstwo -> choroba

z CF sie rodzi i jest chory.Natomiast objawy to indywidualnie u kazdego bywa inaczej.
Nosiciel CF niechoruje na mukowiscydoze
pozdrawiam

3

Odp: nosicielstwo -> choroba

w wieku wczesnoszkolnym, bądź późniejszym ?

omair

4

Odp: nosicielstwo -> choroba

Ja nie wiem dokładnie jak to jest. Moja znajoma wykonywała w ciąży często badania krwi, ale to ponoć normalne http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/zdro … ciazy.html - no i wiadomo, że takie badania nie stwierdzają tej choroby. Teraz zaczęłam się nieco bardziej tym interesować (w związku z koleżanką właśnie) iw iem już że profilaktycznie wszystkie noworodki maja wykonywane badanie w tym kierunku. Wiek to między 3 a 6 doba życia. Pobiera się krew z pięty. Oczywiście odpowiednia adnotacja powinna być w karcie zdrowia dziecka. Zdaje się, że te badania wykonuje się o 2009 roku na terenie całego kraju (wcześniej tylko na terenie niektórych województw). Pozdrawiam serdecznie.

5

Odp: nosicielstwo -> choroba

objawy u każdego są inne, ale jak było powiedziane nosiciel niechoruje

Nigdy nie mów nigdy!