Temat: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Witam.
Jestem mamą 7 letniej córeczki,od 4roku życia ma stwierdzoną celiakię,ale ostatnio wpadł mi artykuł o mukowiscydozie i mam problem,czy to nie pomyłka,dlaczego?wynik badania IgAEMA wyszedł +160IF po roku czasu stosowania diety bezglutenowej wynik sie pogorszyl do +320IF,czyli o 100%,córka dalej ma resztki jedzenia w kale,tłuszczowe,bóle brzucha,duży apetyt i co mnie najbardziej przeraza to jej rozwój.Chodziła teraz do zerówki,miała problemy w zapamiętywaniu literek,znaków,cyfr.Byłam z nią w poradni psychologiczno-pedagogicznej i stwierdzono lekki stopień upośledzenia,niespokojność,nie potrafi skupić się długo na jednym zadaniu,że ma rozwój dziecka 5 letniego,czyli 2 lata jest z rozwojem do tyłu.Ostatnio coraz częściej ma napadowe kaszle,często podciąga nosem,przed stosowaniem diety stwierdzili astmę oskrzelową.Nie wiem co mam robić może ktoś z Was mi pomoże,proszę o pomoc.Do 4 lat rozwijała się normalnie z umysłem,tylko byla malutka i chudziutka,ma niski wzrost i małą wagę.Ma 7 lat mierzy98cm a waży 15 kg,co mnie jeszcze niepokoi to,że jest biała karnacja a na lokciach,palcach od rąk i nóg,kolanach,i twarzy ma żółte plamy,bardzo brzydko to wygląda.Czy to może być mukowiscydoza?Czy zwyły pediatra da skierowanie na potrzebne badania?
Dziękuję za każdą odpowiedż.


Alicja z Grudziądza.    aisza_ar@tlen.pl

2

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Nie wiem co ci poradzić. Mukowiscydoza jest bardzo często mylona z astmą czy alergią. Jeżeli niepokoisz się o córeczkę to zrób badanie chlorków potu. Skierowanie weź od pediatry a jeżeli nie będzie chciał wystawić, możesz zrobic to badanie odpłatnie koszt to 20-30zł zależy od poradni. Co do opisanych objawów - niskie przyrosty masy ciała i wzrostu sa dość typowe dla dzieci z muko, nasze dzieci często kaszlą, mają problemy z trawieniem. Nie wiem jak się ma mukowiscyoza do zmian skórnych czy do opóżnienia w rozwoju bo żadne ze znanych mi dzieci nie ma takich problemów i chyba nie są one typowe dla chorych na mukowiscydozę.
Pozdrawiam serdecznie i życze zdrówka

3

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Upośledzenie umysłowe napewno nie może być spowodowane przez mukowiscydozę. Potwierdził to doc. Socha z CZD w     
W-wie.Jednak pozostały opis pasuje do mukowiscydozy więc ja również radziłabym ci zrobić córce test potowy. Pamiętaj że to że ktoś choruje na jedną chorobę nie oznacza że nie może zachorować też na inną. lepiej dmuchać na zimne.

4

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Dziękuję za odpowiedż,3 lata temu córka miała robiony test na pot,nie pamiętam wyniku ,tylko lekarz powiedział,że lekko jest dodwyższony wynik i nic w tym kierunku nie było robione,ja nie pytałam,bo nie myślałam,że to coś złego.Obecnie córka jest na wakacjach,ale jak przyjedzie napewno pójdę z tym do lekarza po skierowanie,może po wynikach uspokoję się a przede wszystkim będę wiedziała co tak naprawdę dolega mojej córce.

5

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Aisza taka sam sytuacja była z moją córką. Jednak gdy miała 5 lat stwierdzono muko. Też miała różne diety i chlorki w normie lecz zawsze była mniejsza od rówieśników i chudziutka; do 5 lat ważyła 16 kg i ta waga wciąż stała. Przyszedł moment krytyczny i jeszcze schudła do 15 kg.............. Teraz już po leczeniu waży 21,5 kg i rośnie cały czas. Nasze córki są w tym samym wieku.

6

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Aisza taka sam sytuacja była z moją córką. Jednak gdy miała 5 lat stwierdzono muko. Też miała różne diety i chlorki w normie lecz zawsze była mniejsza od rówieśników i chudziutka; do 5 lat ważyła 16 kg i ta waga wciąż stała. Przyszedł moment krytyczny i jeszcze schudła do 15 kg.............. Teraz już po leczeniu waży 21,5 kg i rośnie cały czas. Nasze córki są w tym samym wieku.

7

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

witam mam synka 6lat który do tej pory był na astme i chorobe crohna co sie teraz okazało ma chlorki dodatnie ponad 80 ze ma mukowiscydoze co teraz mam robic

8

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

teraz tak czytam
córka była leczona przez 5 lat na astmę
i dietę m.in bezglutenową - do celiaki niedaleko, objawy podobne jeśłi chodzi o kał

9

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Proponuję porównać te 2 choroby ;)
http://leczymysie.pl/celiakia-nietolerancja-glutenu/
http://leczymysie.pl/mukowiscydoza/

10 (edytowany przez martyna80 2015-12-08 12:12:01)

Odp: Czy celiakia może być pomylona z mukowiscydozą?

Witam, jak zakończyła się sprawa choroby twojej córeczki? Czy w końcu była to mukowiscydoza czy celiakia?
Jest to mało rozpowszechniony a poważny problem. Moja siostrzenica ostatnio miała podobny. Siostra zrobiła jej badania i wynik który otrzymany był nijasny. Potem ponowiła za pośrednictwem tej stronki: http://sklep.rex.pl i na szczęsćie potwierdziła się tylko celiakia a nie muko. Nie życzę nikomu żeby przerzywał taki stres jak my ;/