1

Temat: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

chciałabym zapytać, gdzie w Krakowie można wykonać test potowy na mukowiscydozę?i czy muszę mieć skierowanie czy mogę zrobić go prywatnie?proszę o szybką odpowiedź, bo denerwuję się strasznie i chcę to mieć za sobą!zrobienie testu zasugerował mi gastrolog, bo  od dłuższego czasu mam dziwne bóle brzucha, coś nie tak z trzustką , pęcherzykiem żółciowym, dziwne stolce, a do tego non  stop problemy z zapchanymi zatokami....czy często przydarza się iż choroba ta rozpoznawana zostaje po 20 roku życia??z góry dziękuję za pomoc!

2

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

masz podobne obiawy do mojej córki więc testy powinnaś zrobić ,w Krakowie robią je w szpitalu na Sieroszewskiego 66 jeżeli chodzi o wiek to w naszym kraju wszystko jest możliwe Aga została zdiagnozowana w wieku 18 lat ponieważ dla wielu lekarzy muko to choroba płuc

3

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Basiu, dziękuję za odpowiedź, napisz mi tylko jeszcze czy trzeba mieć skierowanie?czy mogę prywatnie?bo mój lekarz pierwszego kontaktu patrzy na mnie z politowaniem!pozdrawiam!

4

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

wiem że w Poznaniu można zrobić to badanie bez skierowania kosztuje ok 20 złotych w Krakowie nie wiem ale rodzinny powinien dać tobie to skierowanie wiem że lekarze teraz skąpią na badania bo też to przerabiałam ale się uparłam i dopiełam swego.

5

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Dowiedzieliśmy się że nasza 14letnia córka z astmą oskrzelową podobno ma podejrzenie mukowiscydozy badanie chlorku w pocie było złe. I ja i mąż oraz nasza kolejna 16letnia córka równiesz mamy astmę oskrzelową. Podobno wszyscy musimy zrobić badania. Słyszałam o chlorkach w pocie i enzymach trzustki. Od czego mamy zacząć.

6

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

zacznijcie od chlorków potu bo to badanie które stwierdza muko. Potwierdza się to badaniem genetycznym. Nie każdy ma mukowiscydozę pełnoobjawową, czyli nie muszą występować jednocześnie objawy z układu oddechowego i pokarmowego. Badanie na stopień strawienia nie da jednoznacznej odpowiedzi, bo trzustka może trawić prawidłowo.
Pozdrawiam i trzymajcie się.
Magda

7

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Bożenko obowiązkowo najpierw chlorki w pocie!!!! potem o wszytskim poinformują cię lekarze na podstawie badań. Powodzenia i głowa do góry!!

8

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

W piątek razem z mężem idziemy do pulmunologa u którego się leczymy.Mam nadzieję że on pokieruje nas tam gdzie trzeba.Dziewczynki aktualnie są w sanatorium ale je również już zarejestrowałam do lekarza i zaraz jak wrócą do domu rozpoczniemy badania. Dziękuję za odzew będę informować na bierząco jak sprawy się mają.

9

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Witam wszystkich miłośników forum.Chciałabym podzielić się sugestiami na temat rozpoznawania mukowiscydozy po 20 roku życia.Otóż jestem osobą również chorą na mukowiscydozę.W wieku 27 lat wykryto u mnie mukowiscydozę bardzo póżno,ale jak się mówi-lepiej póżno niż wcale.Chciałabym jednak zaznaczyć,że gdyby nie moja silna wola i chęć dowiedzenia się dlaczego męczy mnie przerażliwy kaszel z odkrztuszaniem ropnej zalegającej w płucach wydzieliny to może byłabym już na drugim świecie.Leczono mnie od 17 roku życia na różne choroby np.astmę oskrzelową,rozstrzenia oskrzeli,rozedmę płuc itp.jednak żadem z lekarzy nie pomyślał ,że to może być mukowiscydoza.Kiedy poprosiłam sama o skierowanie na chlorki w pocie mojego pulmonologa on stwierdził ,że jak na mukowiscydozę to zbyt dobrze wyglądam i skierowania nie otrzymałam.Jak widać co niektórzy lekarze leczą na wygląd.Dla nich nie ważne co jest w środku tylko ważne jak wyglądamy.Zrobiłam we własnym zakresie badanie chlorków w pocie i wynik wyszedł zły.Wówczas poszukałam lekarza w Poznaniu.Przeszłam dodatkowo szereg badań w tym badanie genetyczne ,które potwierdziło mukowiscydozę.Byłam wówczas zrozpatrzona i miałam wielki żal do lekarzy którzy poprzednio mnie leczyli,że w tak póżnym wieku rozpoznano u mnie tak straszną chorobę jaką jest mukowiscydoza.Dzięki moim najbliższym a przede wszystkim dzięki mojemu mężowi do końca się nie załamałam,ponieważ bardzo ich kocham i dla nich chcę żyć.Choć życie z tą chorobą jest bardzo trudne i męczące ,ale chcę żyć i cieszyć się każdą chwilą życiaObecnie jestem pod kontrolą specjalisty w Poznaniu.Przyjmuję wiele leków dzięki którym żyję.Uważamjednak ,że czas zrobił swoje,że póżno zdiagnozowana choroba zrobiła już swoje,że nigdy już nie będzie lepiej i że trzeba się tylko modlić oby nie było gorzej.Napisałam to wszystko po to ,aby uświadomić wszystkich,że lekarz to też człowiek i bardzo często się myli ,dlatego czasami powinniśmy posłuchać swojego głosu serca i naszego organizmu i walczyć o jak najszybsze właściwe zdiagnozowanie naszej choroby poprzez wymuszanie na lekarzach różnych skierowań i badań,bądż wziąść sprawy w swoje ręce jak ja to zrobiła.Uwazam iż dużo ludzi jest nosicielami genu CF tylko o tym nie wiedzą.
Życzę wszystkim chorym na mukowiscydozę dużo zdrowia,wytrwałości i pogody ducha.

10

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Witam wszystkich serdecznie jestem konsultantem i dystrybutorem amerykańskiej firmy Forever która posiada w swej ofercie handlowej świetne naturalne produkty pielęgnacyjne które przy dłuższym stosowaniu pomagają w regeneracji nabłonka oskrzelowego.
Pomagają również w leczeniu wielu innych chorob w sposob absolutnie nieinwazyjny i naturalny,szczególnie produkty te polecam osobom ktore wykazuja wysobie uczulenia na środki farmakologiczne  a takze osoby ze stwierdzonymi alergiami.
nie jestem lekarzem ale mam możliwośc podania namiarów na świetnych lekarzy leczących pacjentów za pomocą tych produktów.

czekam na wiadomości od wszystkich ktorzy chca swoje zdrowie we wlasne rece i w koncu zaczac wracac do zdrowia.

z powazaniem,
nikola28@poczta.fm

11

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Dzień dobry !

Ja pisze z prośbą o pomoc , czy ma i czy zna może pani lek na mukowiscydoze ? czy wogółe taki jest ?!


Prosze o szybką odpowiedź.
                                           
                                           Z poważaniem Natalia F.

12

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Nie głupiejmy! Za mukowiscydozę odpowiedzialne są geny! Nie ma leku na muko - nie dajmy się zwariować. Różne "cudowne" leki mogą łagodzić objawy ale nie wierzmy w to, że jakieś ziółko może uleczyć z muko. Wielu ludzi próbuje wykorzystać naszą rozpacz i determinację i zanim wyda się kupę kasy na cudowne specyfiki lepiej zainwestować w zmianę klimatu, super odżywki i ekstra dietę.

13

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

witam
pisze apropo wykrywania muko po 20 roku zycia. jest to mozliwe, poniewaz tak zdarzylo sie w przypadku mojego nazyczonego u niego wykryto ta chorebe gdy mial skonczone 22 lata. wykryto tak pozno, poniewaz to lekka odmiana, na szczesie ja wykryto i mozna sie leczyc i to jest najistotniejsze.
pozdrawiam wszystkich!! i zycze wesolutkich i zdrowych swiat!!!!!!

14

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Mam 35 lat i właśnie dostałam skierowanie na zrobienie badania chlorków w pocie aby wykluczyć mukowiscydozę. Troche mnie to zdziwiło  z uwagi na mój wiek :)

15

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

basia napisał/a:

wiem że w Poznaniu można zrobić to badanie bez skierowania kosztuje ok 20 złotych w Krakowie nie wiem ale rodzinny powinien dać tobie to skierowanie wiem że lekarze teraz skąpią na badania bo też to przerabiałam ale się uparłam i dopiełam swego.

Mój mąż musi wykonac to badanie proszę poac mi adres w Poznaniu gdzie moze to zrobic .Proszę o odpowiedz.

16

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

witam, mojej znajomej synek ma 2 latka. Jest podejrzenie,ze choruje na mukowiscydoze, gdzie w Poznaniu mozna wykonać poziom chłorków w pocie? nie mam pojęcia a chciałabym choć trochę pomóc

17

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

witam, mojej znajomej synek ma 2 latka. Jest podejrzenie,ze choruje na mukowiscydoze, gdzie w Poznaniu mozna wykonać poziom chlorków w pocie? nie mam pojęcia a chciałabym choć trochę pomóc

18

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

W Poznaniu w laboratorium przy Klinice Pediatrii ul .SZpitalna, koszt to 28 zł, wynik był na drugi dzień.

19

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Potwierdzam - Poznań , ul Szpitalna, tel 061/849-13-76 . Proszę zadzwonić i umówić się na termin , ponieważ trzeba czekać tak mniej więcej 1 miesiąc.
Pozdrawiam

20

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Witam;) od 1.5 roku leczę się na astmę oskrzelową.i od tego czasu męczy mnie kaszel najczęsciej produktywny.Gdy byłam mała miałam często zapalenia oskrzeli, potem mała przerwa i znów nawróciły.mam 20 lat, czy to moze byc mukowiscydoza? I jesczze jedno pytanie- gdzie w szczecinie można wykonać badanie chlorków w pocie?pozdr

21

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Zapomniałam dodać, że męcza mnie duszności oraz że coraz szybciej się męcze.Zdarza się że pierwsze piętro już jest nie do pokonania, chyba że bardzo powoli

22

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Pań.Szp.Klin. Nr 4, I Klinika Ch.Dzieci
ul. Unii Lubelskiej 1
71-252 Szczecin
pozdrawiam

23

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

Taffi, widziałam chyba Twój post na forum Matio. Nikt Ci nie odpowie na pytanie, czy to może być mukowiscydoza. Koniecznie zrób chlorki potu, to wszystko wyjaśni.
Trzymam kciuki :)

24

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

oskrzelową. Podobno wszyscy musimy zrobić badania. Słyszałam o chlorkach w pocie i enzymach trzustki. Od czego mamy zacząć.

Nawaz

25

Odp: mukowiscydoza - czy ja też to mogę mieć?

telenor napisał/a:

oskrzelową. Podobno wszyscy musimy zrobić badania. Słyszałam o chlorkach w pocie i enzymach trzustki. Od czego mamy zacząć.


od testów w pocie